در زمان ارائه چه اشتباهاتی نباید انجام داد؟

اطلاعات مناسب در تهیه قالب پاورپوینت جهت ارائه

در کنفرانس و پایان نامه می توان به دانلود قالب پاورپوینت اقدام نمود و براساس چند نکته مهم ارائه موفقی را رقم زند. در ادامه به بیان اشتباهات رایج در یک ارائه که عنصر اصلی آن پاورپوینت است خواهیم پرداخت.

قالب پاورپوینت جهت ارائه

ارائه کنفرانس، سمینار و یا پایان نامه از موضوعات مهمی است که براساس شرایط مختلف کیفیت آن تحت تاثیر قرار می گیرد. قالب پاورپوینت و نحوه اجرای آن یکی از عواملی است که اغلب در ارائه موضوعات مختلف توسط اشخاص با اشتباهاتی مواجه می شود که در مطلب امروز قصد داریم به چند مورد مهم آن بپردازیم.

برای یک ارائه موفق می بایست پاورپوینت موضوع مورد نظر را بدون هیچ گونه خطا و اشتباهی تهیه نمود تا شرکت کنندگان در سمینار و کنفرانس بتوانند بدون هیچ گونه احساس خستگی ارائه شما را دنبال کنند.

اصول ساخت پاورپوینت حرفه ای

 از مهمترین اشتباهات رایج در این زمینه می توان به استفاده بیش از حد متون در اسلایدها، استفاده مداوم و پی در پی از گذارها، استفاده از قالب های خسته کننده و تکراری و چندین مورد دیگر اشاره نمود. جالب است بدانید که افراد حرفه ای در ارائه موضوع مورد نظر از بروز اشتباهات تا حد امکان خودداری می کنند و به راحتی کنترل فضا را در دست می گیرند تا حضار با فضایی کسل کننده مواجه نشوند.

رفع اشتباهات رایج در قالب پاورپوینت جهت ارائه

در بحث قبلی به صورت مختصر به چند اشتباه رایج در تهیه قالب جهت ارائه اشاره کردیم اما برای اینکه بتوان یک ارائه بدون عیب و نقص داشت می بایست چند اشتباه دیگر را شناسایی و کنترل نمود که در این بخش به بیان آن بیشتر خواهیم پرداخت. اغلب مطالب گردآوری شده برای تهیه یک پاورپورینت از گوگل تهیه شده اند که در بیشتر آنها زمینه ای سفید رنگ به کار رفته است.

چگونه با موبایل پاورپوینت بسازیم؟

افراد حرفه ای و با تجربه در چند ثانیه با استفاده از ابزار Paint.NET به راحتی می توانند این مشکل را برطرف کنند که این موضوع به کیفیت ارائه آنها خواهد افزود.

در برخی موارد ارائه دهندگان عزیز برای به نمایش درآوردن فیلم و یا رسانه های موضوع مورد نظر خود از اسلاید پاورپوینت به بخش های دیگر پرش های متعددی به انجام می رسانند که این موضوع باعث کاهش کیفیت ارائه آنها خواهد شد چرا که چشمان بیننده را خسته نموده و باعث خستگی آنها خواهد شد.

عدم استفاده از نمودار و جداول بیش از حد نیز از دیگر مواردی است که اغلب افراد تازه کار این مورد را به خوبی رعایت نکرده و باعث کاهش جذابیت قالب پاورپوینت خود در ارائه کنفرانس و سمینار می شوند.

 

نکات مهم در تهیه قالب پاورپوینت جهت ارائه

  • قالب پاورپوینت خود را طوری تنظیم کنید که اسلایدها تا حد امکان از متون کمتری برخوردار باشند چرا که عدم توجه به این موضوع باعث می شود که بیننده کمتر به ارائه شما توجه کند و تمرکز خود را در خواندن مطالب اسلایدها معطوف نماید.
  • برای این که بتوان ذهن مخاطب را به سمت موضوع اصلی معطوف نمود می بایست از استفاده بیش از حد متحرک سازها خودداری کرد. استفاده از گذارهای ساده برای ارائه مطلوب بسیار توصیه می شود.
  • تا حد امکان از یک یا چند فونت و رنگ برای ایجاد قالب پاورپوینت خود استفاده کنید تا توجه مخاطبان تا انتها به موضوع اصلی متمرکز شود.
  • از خواندن کلمه به کلمه موضوع در ارائه سمینار و کنفرانس خود تا حد امکان خودداری کنید تا باعث کم شدن صبر مخاطبان خود نشوید.