چگونه پاورپوینت درست کنیم؟

چگونه پاورپوینت درست کنیم؟

فرقی ندارد که هدفتان از ساخت پاورپوینت چیست؟ بلکه باید به صورت کاملا اصولی و خلاقانه ساخته شود. درست کردن پاورپوینت به منظورهای مختلف از قبیل ارائه پایان نامه، کنفرانس و یا ارائه درسی انجام خواهد شد و یکی از پرمخاطب ترین نرم افزارهای آفیس به شمار می رود. در ساخت پاورپوینت علاوه بر داشتن مهارت باید خلاقیت ساخت اسلایدهای زیبا را داشته باشید تا هنگام استفاده در جلسات، بتواند منظور شما را بهتر به مخاطبان انتقال دهد. در این مقاله قصد داریم شما را با ساخت پاورپوینت برای ارائه های بهتر آشنا کنیم.

آموزش ویدیویی ساخت قالب پاورپوینت

گام به گام با ساخت پاورپوینت

همانطور که حتما اطلاع دارید، پاورپوینت دارای ورژن های مختلفی می باشد. اما به طور کلی برای ساخت یک قالب پاورپوینت باید به شرح زیر عمل کنید:

گام اول: بازکردن نرم افزار پاورپوینت

پس از باز کردن پاورپوینت با صفحه خالی مواجه خواهید شد که دو باکس در آن مشاهده خواهید کرد. برای افزودن عنوانی که در ارتباط با آن می خواهید، مطلب بنویسید در قسمت click to add title کلیک کنید و برای زیر عنوان را در قسمت click to add subtitle می توانید، اضافه نمایید.

ساخت پاورپوینت

 

در زمان ارائه چه اشتباهاتی نباید انجام داد؟

 

گام دوم: ایجاد فایل جدید

در گوشه بالا سمت چپ، گزینه  FILE را انتخاب کرده و روی گزینه New کلیک نمایید.

گام سوم: ایجاد قالب یا تم جدید

می توانید از قالب آماده پاورپوینت استفاده کنید. برای این کار روی گزینه sample templates کلیک کنید. اما توصیه می کنیم بجای استفاده از قالب، از تم (کلیک بر روی Themes) استفاده کند.

ساخت پاورپوینت

گام چهارم: تکمیل اسلاید و رفتن به اسلایدهای بعدی

در این مرحله می توانید، اطلاعات خود از قبیل متن، تصویر، نمودار و… را درون اسلاید قرار دهید. عکس را می توانید با کشیدن و رها کردن در قسمت های مختلف، طبق سلیقه خود قرار دهید. پس از تکمیل اسلاید، می توانید از قسمت Transition یک افکت یا انیمیشن مناسب را به دلخواه برای زیبایی بیشتر به اسلاید اختصاص دهید. سپس با کلیک بر روی گزینه New slide، اسلایدهای بعدی را برای نوشتن، ایجاد کنید.

ساخت پاورپوینت

گام پنجم: ذخیره فایل پاورپوینت

پیشنهاد می کنیم همان ابتدا فایل را با نام مدنظرتان ذخیره کنید تا در هر مرحله، به راحتی کار ذخیره سازی را با فشردن کلیدهای Ctrl+S انجام دهید تا در صورت مشکل کل کار از بین نرود و بازیابی آن برایتان دشوار نشود. از گوشه بالا سمت چپ گزینه file و سپس save as را انتخاب کنید.

 

نحوه ارائه یک کنفرانس خوب

چه نکاتی را برای داشتن پاورپوینت حرفه ای باید رعایت کنید؟

  • برای نوشتن مطالب، از فونت های مناسب استفاده کنید.
  • برای بهتر دیده شدن مطالب، نوشته را به اندازه کافی بزرگ کنید.
  • استفاده از تصاویر باعث می شود که همه مطالبی که ارائه می دهید، در ذهن مخاطبان باقی بماند. بنابراین از تصاویر با کیفیت و هنرمندانه در اسلایدهای پاورپوینت استفاده کنید.
  • در ساخت پاورپوینت، هیچگاه بیش از اندازه از افکت و انیمیشن استفاده نکنید زیرا باعث می شود که مخاطبان شما، از دیدن اسلایدها خسته شوند.
  • در اسلایدهای پاورپوینت قرار نیست که از نوشته های طولانی استفاده کنید. فقط باید محتوا را به صورت تیتروار در اسلایدها بگنجانید تا نکات اصلی را به مخاطبان برساند.
  • قانون ۵*۵ را رعایت کنید. این قانون می گوید که هر اسلاید پاورپوینت باید حداکثر ۵ خط داشته باشد و در هیچ خطی هم بیشتر از ۶ کلمه استفاده نشود. این عامل سبب می‌شود تم پاورپوینت شما زیبا و حرفه‌ای‌تر به نظر برسد.
  • از قابلیت اضافه کردن محتواهای چند رسانه ای در ساخت پاورپوینت استفاده کنید و فایل های ویدئویی و تصویری مرتبط با موضوع ارائه را در اسلاید قرار دهید.

 

ساخت پاورپوینت